Hodnota peněz není věčná, nezapomínejte si je hlavně užívat!

Asi každý alespoň jednou v životě přemýšlel o tom, jaké jsou jeho životní hodnoty. Pokud ne, nejspíš Vás přemýšlení o tom, co je pro Vás opravdu důležité, teprve čeká. Postupem času každý z nás určitě zjistil nebo to možná teprve zjistí, že se naše hodnoty postupem času mění. Ano, každý máme jiný žebříček hodnot, je to přirozené a v pořádku, protože každý z nás je jiný. Každý z nás má jiné priority. Například někdo upřednostňuje čas strávený venku v přírodě se svými nejbližšími, ale pro někoho třeba může být důležitější, aby měl všechno v práci hotové, takže pracuje na úkor svého volna. (To je možná extrémní příklad, ale i takové lidi se najdou, stává se to, třeba když nemají děti, tak se hodně věnují práci. Neříkám, že je to špatně, ale na druhou stranu… Pracovat ano, ale také umět odpočívat, mít čas pro sebe.

prace_zena_workoholik

Jenže pokud patříte mezi zapálené workoholiky, tak najít si čas na odpočinek, je opravdu těžké. Možná pro Vás téměř nemožné, protože práce Vás baví, naplňuje, jste plní energie, máte pocit, že ani odpočívat nepotřebujete. Samozřejmě na tom není nic špatného, jestli Vás Vaše práce baví, patříte mezi ty šťastné. Ale omyl – každé tělo potřebuje odpočívat, to znamená, že ani Vy se bez odpočinku neobejdete. Je opravdu důležité, abyste své tělo poslouchali, protože když to neuděláte, jednoho dne Vám tělo „vypoví službu“ a to se Vám potom změní hodnoty raz dva. Budete si z celého srdce přát, abyste byli zase zdraví, najednou Vám nebude připadat nic tak důležité, dokonce ani Vaše práce.

hodnota_penez_neni_vecna

A víte, že podobné je to i s penězi? Ano, stejně tak jako se mění naše hodnoty, mění se i hodnota peněz. Určitě všichni znáte kurzy jednotlivých měn, pořád se mění. Někdy se jednotlivé hodnoty snižují, jindy zase zvyšují, záleží na ekonomické situaci v dané zemi. V dnešní době lidé peníze považují za samozřejmost, staly se neodmyslitelnou součástí našich životů, ale víte, že tomu tak nebylo vždycky? V minulosti se místo peněz, jaké známe dnes, používal například dobytek. Když jste si chtěli něco koupit, museli jste dotyčnému dát například dvě prasata, abyste si mohli věc, kterou jste chtěli odnést. Nebo se například platilo zlatem. Spousta lidí si peníze šetří. Je dobré mít rezervu, ale všeho s mírou. Nic se nesmí přehánět. Takže co z toho plyne? Šetřit ano, ale nepřehánět to a udělat si alespoň občas něčím radost, užívat si, nebát se protože hodnota peněz tu není navždy. Peníze jsou od toho, aby se utrácely.