Bez počítačů už to nejde

Když jste na konci minulého století někomu řekli, že jdete studovat informační technologie, systémy apod, vaše babičky a dědečkové vůbec netušili, o čem mluvíte. Rozvojem počítačové techniky vzniklo mnoho nových studijních oborů a poté i pracovních příležitostí.

Každá firma, která postupně začala nakupovat počítače pro své zaměstnance, potřebovala IT technika, který nejen počítače kupoval, ale i zapojoval a nezřídka i školil zaměstnance, aby vůbec věděli, jak počítač zapnout. Zaměstnanci jezdili na školení a učili se novým programům a někteří se těšili, až konečně půjdou do důchodu a k počítači už si nebudou muset sednout. Vývoj ale pokračoval a přišel internet a s ním opět řada dalších pracovních oborů. Reklamní agentury, ve kterých se tvoří reklama pomocí grafických programů, ale i oni programátoři se museli teprve učit programovat.

počítače

Internet a reklama měli za důsledek, že vznikly obory jako SEO optimalizátoři a konzultant SEO, což jsou velice specializované obory. Mnoho lidí začalo dělat také počítačové hry. Vývojáři vyvíjení neustále lepší a dokonalejší programy anebo pro firmy přímo na míru počítačové systémy, které řídí celý chod firmy.

Držet krok s dobou, co se počítačů týká, to necháváme na IT technicích a IT firmách. Už málokdo si sestavuje svůj vlastní počítač z jednotlivých dílů a málokdo by uměl něco sám naprogramovat. Jsme uživatelé a počítače využíváme k práci nebo k hrám. Jednoznačně nám usnadňují práci a kdo je umí využívat, ušetří si spoustu času a papírů.

počítače

A když jsme u nových oborů, neměli bychom zapomenout i ty negativní, jako jsou hackeři. Žádná data na internetu nejsou v bezpečí. Hackeři umí nejen zavirovat váš počítač, ale mohou se dostat i k vašim platebním údajům, což může být docela nemilé překvapení. Proto dávejte na internet jen to, co vám nebude vadit, když získá někdo cizí. A pozor na podezřelé maily.