Dogecoin miner je způsob, jak získávat jednu z nejoblíbenějších kryptoměn
Dogecoin byl odvozen z Litecoinu a ten je zas odnoží Bitcoinu, dá se tedy s trochou nadsázky hovořit o odvozenině druhého řádu. Jeho původ však nic neubírá na faktu, že jde o měnu decentralizovanou, s komplexní evidencí transakcí v tzv. blockchainu, a provozovanou na síti P2P (peer-to-peer). Základní charakteristikou P2P sítí je vzájemná propojenost všech stanic, které se jeví jako samostatné a na sobě nezávislé. Nelze tedy tuto síť jako takovou zablokovat nebo zlikvidovat napadením jedné či více stanic, síť je prakticky nezničitelná. Protikladem P2P sítí jsou sítě client-server, kde jsou připojeny počítače formou terminálů k centrálnímu serveru, a kde by výpadek serveru způsobil její totální kolaps.
Na technologiích peer-to-peer jsou založeny všechny decentralizované virtuální měny, jejich životnost závisí i na tomto faktu a to je také důvodem, proč jsou v permanentním provozu již mnoho let.
Jednou z pozitivních vlastností Dogecoinu je rychlost transakcí. Ty se kumulují do tzv. bloků v blockchainu každou minutu. Mimochodem, rychlost zpracování transakcí u Bitcoinu je 10 x pomalejší. Tím pádem jsou tu mnohem nižší poplatky za transakce a platební provoz je pochopitelně rychlejší.
Původní recese se proměnila na seriózní platidlo
Tato měna, jejíž název souvisí s pohlednou psí rasou Shiba Inu, je postavena na stejném principu zabezpečení, tvorby bloků a platebního systému jako většina ostatních kryptoměn. Využívají se k tomu náročné matematické procesy a tzv. těžba Dogecoin minery. Těžební stroje, nazývané Rigy, propojené do soustavy sítě jsou ve svém souhrnu náhradou centrálního výkonného počítače. Cílem je tedy prostřednictvím velkého množství těžařů poskytnout síti patřičný výpočetní výkon, aby celý systém mohl fungovat. Těžba měny tedy není jen bezpracné získávání virtuálních peněz, jde o náročnou práci výkonnými výpočetními systémy (soustavou grafických karet nebo procesorů ASIC) a těžaři jsou za ní odměňováni určitou částkou, v tomto případě Dogecoiny XDG. V současné době se za jeden vytěžený blok vyplácí deset tisíc XDG.
Celá struktura systému funguje tak, že se opírá o konstantní délku těžby jednoho bloku. Aby tento časový úsek zůstal zachován, musí se po každém vytěženém bloku upravit náročnost těžby v závislosti na vzrůstajícím výkonu (počtu) těžařů.
V současné době lze tuto měnu (od roku 2014) měnit za peníze prostřednictvím několika směnáren, lze je nakoupit na burzách a uchovávat ve virtuální peněžence. Peněženky se stávají často útokem hackerů, tudíž je třeba obrátit se v tomto směru na kvalifikovaný a bezpečný zdroj.