Dřevěné ploty z masivu nenahradíte plastem
Kam se hodí dřevěný plot
Dřevostavby, chaty a chalupy – v současné době roste zájem o celoroční bydlení v přírodě, v chatových a rekreačních oblastech a mimo jiné i v mobilních dřevostavbách. Mnozí lidé si mohou dovolit pracovat z domova a využívat tento způsob výdělku i v končinách venkovských, odlehlých od civilizace, kde je více klidu a pohody, čerstvý vzduch a méně stresových faktorů.
Uvědomují si to klasičtí chataři i mladí lidé, kteří zakládají rodiny a preferují vlastní zázemí a bezpečí před městským „pseudokomfortem“. K životu na takových místech patří i oplocení, staví se i na polosamotách jako ochrana před zvířaty a i když nejsou přímou bariérou vůči zlodějům, přece jen oznamují světu, kde se nachází hranice soukromého pozemku.
K dřevostavbě a chatě se nejlépe hodí klasické svislé dřevěné plaňky. Stěží si dokážete představit, že pozemek s jednopodlažním objektem typu bungalovu obeženete dvoumetrovou betonovou hradbou. Své místo tu nemá ani pletivo, jaksi se k masivnímu dřevu příliš nehodí, a tak dřevo obvykle vítězí, nebo je kombinováno s živým plotem.
Dřevěný a živý plot – v zásadě lze takto provést řešení dvěma způsoby, buď střídat jednotlivá pole dřeva a živého plotu mezi sebou, anebo plotovky dřevěného plotu předsadit před rostoucí keř. Povrchová lazura dřeva krásně vynikne právě se zelenou barvou okrasných rostlin a nenahradíte ji žádnou plastickou hmotou ani zdivem.
Svislé nebo vodorovné – obvyklou variantou plotovek je svislý směr, ten však můžeme zcela nahradit vodorovnými latěmi, pokládanými přes sebe skloněné pod mírným úhlem. Vznikne tím zajímavý taras, jehož výška může být naprosto libovolná a tu přizpůsobíme okolními prostředí a situaci. Vyšší může být u přístupových komunikací a při zakrývání hospodářských budov, nízký se hodí mezi sousedy (pokud s nimi máte vřelé a důvěrné vztahy).