Jak chránit svého mazlíčka před klíšťaty

S přicházejícím jarem se těmito parazity začínáme opět zaobírat. Stejně tak jako jsou hrozbou pro nás, jsou hrozbou i pro naše čtyřnohé kamarády. Jak je tedy nejlépe chránit?
Je spousty možností, od obojků přes tablety až k pipetám. Která z těchto ochran je však nejúčinnější?
bílé štěně
Pipety
Pipety jsou sice jedny z nejlevnějších, ale nemají tak dobré účinky. Většinou u dlouhosrstých psů moc nezabírají, jelikož se přes dlouhé chlupy nedostane účinná látka do kůže. Pokud se svým psem chodíte často do vody, pipeta pro vás také nebude nejvhodnější. Obvykle po pár umytí již ztrácí svůj účinek.  Účinnost pipet bývá okolo 4 týdnů.
Tablety
Mezi nejznámější patří například Bravecto nebo Simparica. Tyto přípravky proti klíšťatům seženete většinou jen u veterinářů. Účinek mají ale okamžitý. Klíště, či blecha se sice zakousne, ale po zakousnutí skoro ihned umírá. Tablety mají účinnost okolo dvanácti týdnů, některé i méně a jsou celkem drahé. Váš mazlíček je nemusí zrovna vždy snášet dobře, proto je lepší poradit se s veterinářem, zdali nebude lepší zvolit jinou ochranu.
Obojky
Obojky proti klíšťatům jsou asi nejznámější ochranou. Některé vydrží celou sezónu, jiné mají účinnost celkem krátkou. Tato ochrana patří k nejspolehlivějším na trhu a účinkuje i během vodních radovánek. Některým z nás nevyhovují díky své aromatické vlastnosti. Pokud tedy máte mazlíčka doma či v bytě a víte, že jste citliví na jiné vůně, zkuste jinou metodu.
červený klíště
Šampóny a spreje
Další z možností jsou šampóny či spreje. Některému mazlíčkovi stačí, pro jiné nemají žádný účinek. Nejlepší je když se používají jako doplňková ochrana například k tabletě či obojku. Velmi dobrou účinnost má například šampón Proficare s tee tree olejem, nebo Arpalit Neo.
 
Dle ankety na sociální síti je nejoblíbenější obojek Foresto nebo tablety Bravecto. Většina lidí se shoduje, že mají účinek na celou sezónu a díky tomu o klíšťatech skoro neví. Dobře hodnocený byl ale také obojek Scalibor a pipeta Advantix.