Použití kasie
Kasie úzkolistá a kasie sennová nesou často zkrácené označení senna a neskrývá se pod nimi nic jiného, než krásná žlutokvětá bylina. Ta přináší užitek ale především svými listy, které se přidávají do léků či suší na čaj, květy a stopky se zpravidla vyhazují.
Jedná se o rostlinu, kterou objevili arabští lékaři v průběhu 9. -10. století, kdy se také objevily vůbec první záznamy o ní. Arabové používali její lusky pro léčbu očních chorob a na léčení lepry. Později si ji oblíbili také mniši, kteří ji tak zařadili mezi byliny užívané v klášterním léčitelství. Používali ji především pro její čistící účinky. V 16. století se listy začaly užívat pro léčbu plicních a jaterních chorob. Pro větší poptávku po kasiích došlo k jejímu pěstování v Itálii, bohužel tyto rostliny zdaleka nebyli tak kvalitní jako ty arabské. V 19. století se senna začala používat k čištění organismu, což je hlavním účelem jejího použití dodnes.
Pokud se tedy bavíme o senně, musíme uvádět https://cs.bab.la/slovnik/cesky-anglicky/uv%25C3%25A1d%25C4%259Bt-jako-z%25C3%25A1minku dva druhy kasií:
- Úzkolistá je nízkým keřem pocházejícím z Arabského poloostrova a Somálska, dnes se pěstuje také v jižní Indii.
- Sennová je taktéž nízkým keřem, který se vyskytuje ve východní Africe, v Súdánu a horním Egyptě.
Jak již bylo řečeno, hlavní užití je při čištění organismu. V tomto smyslu pomáhá také se zácpou a k pročištění střev před různými lékařskými zákroky. Nejčastěji se využívá senna čaj, který se připravuje z listů pomocí macerace (výluh za studena). Používá se ale také ve formě prášku či extraktu.
Jedná se o velmi silnou bylinu, její užívání by tedy nemělo překročit dobu 1-2 týdnů. Při trvalém užívání totiž může začít ochabovat vlastní činnost střev, v důsledku čehož bude docházet k zácpě. Příliš vysoké dávky mají velmi projímavé účinky, způsobují průjem – denní dávku tvoří 2-4 g sušených listů a neměla by se překračovat. Vyhnout by se jí měly těhotné ženy a osoby trpící zánětlivými onemocněními střevního typu (Crohnova nemoc, kolitida, …).